Koľko máš v sebe osobností? Koľko rolí zastávaš?
Možno ste už niekedy dostali túto otázku a našli na ňu odpoveď a možno je pre vás nová.
V rodinných vzťahoch máme niekoľko rolí (matka, dcéra, sestra, vnučka, sesternica či otec, syn, brat,…), ďalšie stvárňujeme v práci, medzi priateľmi, počas záľub… a tiež máme každý niekoľko rôznych osobností. Nejde o poruchu, je to prirodzený stav.
Niektoré sa prejavia v obchode, na úrade, iné zasa počas športových, či umeleckých aktivít, a tak ďalej.
Napríklad, iná môžem byť, keď sa hrám s deťmi a iná, keď vybavujem na úradoch administratívu. Používam iné svoje vlastnosti, schopnosti, či zručnosti. To isté platí pre role, ktoré si obliekame ako kostým.
Všimnite si na sebe ako sa mení váš pocit, keď prichádzate do práce. Ako to cítite v tele a pozorujte aký máte tón hlasu, aké frázy používate, ako sa prejavujete verbálne. A potom pozorujte, kedy sa to zasa mení a prechádzate do inej role (napríklad s príchodom domov).
Rola muža a ženy za čias mamutov
Niekto vie medzi týmito rolami prepínať plynule a niekto potrebuje viac času. Zvyčajne muži potrebujú takú adaptačnú polhodinku. Toto nám vraj ostalo ešte z čias lovenia mamutov. Muži prichádzali vyčerpaní z lovu, v bojovej nálade, plní adrenalínu. Aby sa mohli po love pričleniť k rodinám v komunite, potrebovali čas na pozeranie do ohňa. Uvoľnili všetky stresové hormóny a preladili na inú svoju osobnosť. Možno ste si všimli, že váš manžel je po návrate z práce uzavretý, alebo ešte ostáva v pracovnom výkone. Jednoducho nie je plne tým manželom, „ktorého ste si vzali“ (slovami žien, ktoré nevidia za oponu). Keď mu doprajete čas na adaptáciu, odvďačí sa vám pozornosťou. Keď však budete do neho hučať svoje požiadavky hneď po návrate domov, ostane v strese, v bojovej nálade a dosť pravdepodobne sa pohádate.
Ak nadviažem na rovnaké historické obdobie, tak ženy v tých časoch výrazne využívali svoju tvorivosť. Mali na to dosť priestoru. Keď muži prišli z lovu, bolo potrebné spracovať úlovok a využiť z neho čo najviac. Často rozmýšľali ako to urobiť a čo urobiť s ostatkami. Tak vzniklo aj umenie z kostí, oblečenie z kože a rôzne spôsoby uskladnenia a spracovania mäsa.
Súčasná žena má v sebe stále potrebu tvoriť a nachádzať riešenia, no je zahltená množstvom iných povinností z presahom do mužského sveta.
V tomto článku nepôjdem hlbšie do tejto témy, len som chcela naznačiť s akými rolami aj rozdielmi sme sa stretávali a ako sa to odráža aj v dnešnom svete.
Vonkajší vs. vnútorný konflikt a čo s nimi
Z vyššie uvedeného vyplýva, že sa snažíme uspokojiť nároky svoje a aj okolia a naše role a ich rôzne osobnosti sa dostávajú do konfliktov. Vznikajú vnútorné konflikty. Od vonkajšieho konfliktu, kedy máte hádku s kolegom, či šéfom, alebo aj s manželom, sa viete odosobniť. Od vnútorného konfliktu nie, ten vás zožiera.
Ikigai koučing umožňuje urobiť si v sebe poriadok. Pomenovať svoj vnútorný svet, identifikovať jednotlivé územia na mapách a objavovať ich samostatne podľa potreby. Inak povedané, ikiga koučingu sa zameriava na dosiahnutie harmónie medzi prácou, vášňou, povolaním a misiou.
Učíte sa identifikovať svoje povinnosti, svoje hobby a pomenovať svoju misiu, víziu, ktoré následne premietnete do svojho povolania. Tu ide trochu o slovnú hračku, lebo povolaním sa nemyslí zamestnanie, ale tá práca, ktorá vás volá, ktorá je možno až vašim poslaním, jednoducho si vás povolá, preto povolanie.
IKIGAI MASTERY koučing je dlhodobý proces, ktorý trvá zvyčajne 3 mesiace a počas neho vás prevediem jednotlivými oblasťami. Výsledkom je objavenie a spoznanie vlastného stredu, kde zažívate harmóniu. Je to začiatok nového spôsobu žitia získaním nového pohľadu na svoje hodnoty. Následkom tejto zmeny, meníte svoj pohľad na svoj životný čas, rozhodujete sa na základe hodnôt a žijete tak v harmónií so sebou a svojimi hodnotami. Svoje role a rôzne osobnosti máte prepojené a zladené.
Ikigai koučing je jednoducho spôsob ako spoznať samých seba.